Zaloguj się

Twój koszyk (0)

Wartość: 0,00 zł Przejdź do kasy
Jakie dłuto do betonu wybrać - SDS Max czy SDS Plus?
Jakie dłuto do betonu wybrać - SDS Max czy SDS Plus?

Jakie dłuto do betonu wybrać - SDS Max czy SDS Plus?

Podczas wykonywania prac związaną z obróbką niezwykle trwałego i twardego materiału konieczne jest zachowanie odpowiedniego komfortu. Dzięki temu można precyzyjniej przeprowadzić jego obróbkę. W tym celu koniecznie jest zastosowanie specjalistycznych maszyn i wierteł, które będą w stanie nadać temu materiałowi odpowiedniego kształtu. W tym artykule dowiecie się, jakie dłuto do betonu wybrać - SDS Max czy Plus, a także jak długie i szerokie. Przedstawimy istotne różnice, w tym możliwości ich zastosowania.

Dłuta do betonu

Dłuto do betonu SDS Plus i Max

SDS Max i Plus to dwa rodzaje dłuta do betonu, które przede wszystkim różnią się czasem ich zaprojektowania. Pierwsza wersja – SDS Plus - powstała w 1976 roku w wyniku innowacyjnego projektu firmy Bosch. Stworzyła prosty i komfortowy system mocowania, który pozwalał na szybką zmianę wiertła do betonu w razie potrzeb. I chociaż było to wyjątkowo innowacyjne rozwiązanie to okazało się, że sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku wiertarek lekkich, czyli takich, gdzie wiertło nie było długie ani szerokie.

Dłuta do betonu SDS Plus

W przypadku cięższych sprzętów, które miały za zadanie przebijać większe warstwy tego twardego materiału, konieczne było stworzenie czegoś zupełnie nowego. Wkrótce po tym stworzono dłuto do betonu SDS Max. Cechowało się przede wszystkim tym, że było większe, solidniejsze, a także używano go raczej w większych sprzętach, takich, w których wiertło było długie i szerokie – jego średnica przekraczała 18 mm. W tym momencie można zauważyć, że powoli klaruje się nasza odpowiedź na pytanie zawarte w tytule.

Dłuta do betonu SDS Max

Długie i szerokie - dłuto do betonu SDS Plus i Max

Wybór dłuta do betonu (SDS Max lub Plus) o odpowiedniej wielkości - długości i szerokości - zależy od wielu istotnych czynników - przede wszystkim od twardości materiału, które zamierzasz przewiercić, jak i od grubości danej powierzchni. Dodatkowo zależy również od Twoich potrzeb, w końcu w przypadku konieczności wywiercenia mniejszego otworu zdecydujesz się na wybór węższego wiertła. Szerokie dłuto do betonu wybierzesz w momencie, kiedy konieczne okaże się stworzenie w powierzchni większej dziury. Tak samo w momencie, kiedy będziesz potrzebował dostać się do dalszych warstw materiału, powinieneś wybrać długą jego wersję.

 

Dłuto do betonu zbrojnego i bez zbrojenia

Jedną z kwestii, nad którą warto się zastanowić jeszcze przed przystąpieniem do wykonywania prac, jest wybór wiertła odpowiedniego do materiału, który poddajemy obróbce. Nierzadko, szczególnie w budownictwie, wykorzystuje się jego zbrojenie, tak aby wzmocnić konstrukcję budynku, a także samą strukturę materiału. O ile od szerokości i długości wiertła zależy, czy zdecydujemy się wybrać wersję SDS Max czy Plus, o tyle gorzej jest z dobraniem wiertła do betonu o odpowiedniej budowie, a także materiale, z którego będzie ono wykonane. Poniżej zebraliśmy kilka propozycji, którymi warto się kierować podczas wykonywania pracy:

Podwójne lub poczwórne ostrze

W przypadku wyboru odpowiedniego wiertła konieczne jest dokładne zaplanowanie wszystkich działań, a także rozpoznanie materiału, który chcemy wiercić. Typ ostrza pozwala nam wybrać wiertło Max lub Plus (o odpowiedniej długości i szerokości) do materiału zbrojonego lub pozbawionego zbrojenia.
W tym celu, w pierwszym przypadku stosuje się wiertło o poczwórnym ostrzu, które z powodzeniem da radę przewiercić się przez wyjątkowo twarde pręty umieszczone w strukturze wierconego materiału.
Druga wersja – z ostrzem podwójnym - doskonale nadaje się do niezbrojonego materiału.

Wiertło diamentowe – modele

Diament to prawdopodobnie jeden z najtwardszych materiałów istniejących na ziemi, stąd często się go używa do nadawania odpowiedniego kształtu twardym strukturom. O ile wiertło może być długie i szerokie, w zależności od potrzeb, a także od nich zależy typ mocowania Plus lub Max, o tyle kwestia jego budowy zależy od twardości materiału, który chcemy przewiercić.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego wiertła zależy przede wszystkim od naszych potrzeb – to czy ma być długie czy szerokie wynika z tego, jak głęboko chcemy się przewiercić, a także jak duży otwór w powierzchni pragniemy wykonać. W przypadku małych otworów wykorzystamy dłuto SDS Plus, z kolei do większych otworów – dłuto SDS Max.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium