Zaloguj się

Twój koszyk (0)

Wartość: 0,00 zł Przejdź do kasy
Opcje przeglądania

Pokaż filtry

Wybrane filtry:

Wyczyść wszystkie filtry
 

Młotki i kowadła do klepania kos

  • Widok:
  • Widok:

Młotki i kowadła do klepania kos

Klepanie kosy wymaga zastosowania odpowiednio dobranego młotka i klepadła (kowadła do klepania kos). Dobór odpowiednich narzędzi zapobiega błędom podczas przygotowania ostrza kosy. Sam proces klepania kos nie wydaje się skomplikowany. Klepanie kosy powtarza się co kilka cykli ostrzenia. Celem klepania kosy jest pocienienie jej ostrza. W trakcie klepania ostrze jest także wzmacniane, co wydłuża jego trwałość i znacznie zwiększa wydajność. Do klepania kos stosuje się młotki i kowadła.

Kowadła są czasami określane jako babki do klepania kos. Stosuje się dwa rodzaje kowadeł do klepania kos. Młotek dobiera się do geometrii kowadełka. W naszym sklepie dostępne są dwa tradycyjne rodzaje kowadeł do klepania kos i dedykowane młotki, których zastosowanie ułatwia szybką i skuteczną obróbkę ostrza kosy w procesie klepania. Dobrze przeprowadzone klepanie kosy znacznie ułatwia ostrzenia jej ostrza. Zwiększa też jego wytrzymałość mechaniczną. Zakup oferowanych przez nas młotków i kowadeł do klepania kos, umożliwia sprawną realizację tego procesu nawet w warunkach polowych. 

Kowadełka do klepania kos

Klepanie kos wydaje się zadaniem łatwym. Jednak trzeba mieć świadomość, że pocienianie i utwardzanie ostrza wymaga nieco wprawy. Konieczne jest też zastosowanie odpowiednich narzędzi, w tym kowadeł do klepania kos i odpowiednio dobranych do nich młotków. Proces klepania można realizować na dwóch typach klepadeł, czy jak kto woli kowadełek do klepania kos. W sprzedaży dostępne są płaskie i ostre kowadła do klepania kos. Zazwyczaj płaskie klepadła do klepania kos mają dość sporą powierzchnię roboczą, która ma kształt kwadratowy.

Powierzchnia robocza ostrych babek do kos jest wyraźnie mniejsza, wręcz ostra. Nadaje się jej kształt wąskiego wydłużonego prostokąta. Popularne kwadratowe i prostokątne tradycyjne kowadełka do klepania kos są zakończone szpicem. Można go wykorzystać do osadzenia kowadełka do klepania kos w drewnianym pniu lub w innym elemencie. Dzięki temu, w kilka chwil, niemal w każdym miejscu można zorganizować wygodne stanowisko do obróbki (klepania) kos. Proces technologiczny realizuje się, uderzając w ostrze kosy na klepadle odpowiednio wyprofilowanym młotkiem.

Młotki do klepania kos

Młotek do klepania kos dobiera się do geometrii babki. Zasada jest taka, że stosując kowadełko płaskie, używa się młotka z ostro zakończonym rombem (ostra strona młotka). Przy zastosowaniu ostrej babki lepiej sprawdza się młotek, którego główka z jednej strony jest zakończona płaskim obuchem, a z drugiej typowym rombem. Odpowiednie młotki do klepania kos, tak jak oba rodzaje babek, są dostępne w naszym sklepie. Wybierając zestaw do klepania kos, trzeba zwrócić uwagę na geometrię wybranej babki.

Jak wspomnieliśmy powyżej, do babek płaskich rekomenduje się zastosowanie młotka o klasycznej budowie główki. Młotek do klepania kos na kowadle prostokątnym (ostrej babce) można rozpoznać po płaskim obuchu umiejscowionym na jednej ze stron prostej główki. Do kowadełek płaskich lepszym rozwiązaniem jest młotek z główką zakończoną z obu strona ostrymi końcówkami, chociaż proces da się też zrealizować tradycyjnym młotkiem do klepania kos.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium