
Wiertła - różnice, zastosowanie
Każdy rodzaj pracy wiąże się z potrzebą wiercenia w bardzo różnych materiałach. Aby remont lub budowa przebiegały w sposób sprawny i bezpieczny, należy sięgnąć po wiertło odpowiednie do obróbki konkretnej powierzchni.
Wiertła stanowią nieodłączny element wyposażenia warsztatu każdego majsterkowicza. Na ogół dzielimy na wiertła do drewna, wiertła do metalu i wiertła do betonu. To właśnie z tymi materiałami najczęściej mamy do czynienia na co dzień przy pracach warsztatowych czy remontując mieszkanie. Jednak jest to bardzo ogólnikowy podział, ponieważ doskonale wiemy, z jak dużym wyborem najróżniejszych materiałów możemy się spotkać.. Korzystanie z nieodpowiednich narzędzi może wyrządzić wiele szkód, łącznie z uszkodzeniem ciała. Okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego narzędzia nie jest zadaniem prostym.
W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie rodzaje wierteł dostępne są na rynku i w jakich zastosowaniach sprawdzą się one najlepiej.
Wiertła HSS, kobaltowe czy tytanowane - czym się różnią?
Podstawową grupę wierteł spośród tych dostępnych na rynku, stanowią modele wykonane ze stali szybkotnącej HSS (high speed steel). Choć przeznaczone są głównie do metalu powszechnie wykorzystywane są podczas obróbki drewna czy tworzyw sztucznych. Na sklepowych półkach znaleźć można także wiertła do metalu oznaczone jako HSS-cobalt, czy HSS-cobalt forte. Czym się charakteryzują?
Modele kobaltowe są szczególnie odporne na ścieranie i działanie bardzo wysokich temperatur, dlatego szczególnie polecane są do stali nierdzewnych, które są słabymi przewodnikami ciepła. Na rynku dostępne są warianty z domieszką kobaltu 5% lub 8%. Modele oznaczone jako forte charakteryzują się inną budową rowka odprowadzającego wiór.
Jak dobrze dobrać wiertło?
Przy obróbce większości materiałów, nawet tych najtwardszych, liczy się najczęściej siła i precyzja. Jednak najważniejsze jest to, aby wiertło było odpowiednio dobrane do materiału, w którym chcesz wiercić. Nie jest możliwe dobranie odpowiedniego wiertła na chybił trafił, dlatego w sklepie profitechnik.pl znajdziesz bardzo dokładne opisy każdego wiertła pozwalające dokonać dobrego wyboru. A jeżeli nadal pozostają wątpliwości to możesz skorzystać z infolinii profitechnik.pl, gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc.
Do wiercenia otworów w metalu służą wiertła walcowe HSS, HSS-Co, HSS-Tin, wiertła wielostopniowe o stożkowym kształcie. Te ostatnie narzędzie pozwala na bardzo precyzyjne centrowanie bez punktowania, wiercenie nowych oraz rozwiercanie starych otworów bez potrzeby wielokrotnej wymiany wiertła podczas pracy. I co bardzo ważne wywiercony otwór zawsze jest idealnie okrągły. W ofercie sklepu profitechnik.pl znaleźć można również wielostopniowe wiertła do stali nierdzewnej. Przy wierceniu w metalu pamiętać należy o doborze odpowiednich obrotów wiertarki oraz o odpowiednim chłodzeniu.
Także wiercąc otwory w płytkach, betonie czy cegle musimy dobrać odpowiednie wiertło. Najbardziej popularne są wiertła do muru, z wkładką widiową. Jest to dość uniwersalne wiertło do podstawowych prac budowlanych, używane w połączeniu z wiertarką udarową. Natomiast dla profesjonalnych zastosowań możemy rozróżnić dedykowane do konkretnych materiałów. W takich przypadkach często zakazane wręcz jest stosowanie udaru, np. przy wiertłach do gresu, szkła, porcelany czy wiertłach do twardych dachówek. W ofercie sklepu profitechnik.pl znajdziesz również dedykowane wiertła do: cegły, kamienia, pustaków, granitu i marmuru, a także do rozwiercania spawów.
Oczywiście przy wyborze wiertła musimy zwrócić również uwagę na sposób mocowania go w wiertarce czy wkrętarce. Nadal najpopularniejszy pozostaje uchwyt cylindryczny ale coraz popularniejszy zaczyna być uchwyt sześciokątny ¼”, stosowany przy grotach i końcówkach pozwalający na szybkie mocowanie wierteł we wkrętarkach. Przy profesjonalnych pracach remontowo-budowlanych stosuje się wiertarki i młoto-wiertarki z uchwytami SDS-plus i SDS-max.
Wybór odpowiedniego wiertła - podsumowanie
Jak się okazuje, wybór właściwego wiertła do gresu, stali nierdzewnej czy dachówki zawsze powinien być podyktowany rodzajem wykonywanej pracy. Wiercenie w ścianie z cegły czy kamienia będzie wymagało wykorzystania wiertła o zupełnie innych właściwościach niż to przeznaczone do wiercenia w drewnie czy stali. Należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak m.in. twardość, kąt natarcia, powłoka czy średnica.
Pamiętaj, że używanie narzędzi nieprzeznaczonych do konkretnego materiału, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Oprócz stępienia wiertła czy zniszczenia powierzchni tworzywa, łączy się to także z ryzykiem uszkodzenia ciała. Gdy nie masz doświadczenia w korzystaniu z wiertarki, zleć usługę profesjonalnym fachowcom. Jeśli jednak urządzenie to nie ma przed Tobą absolutnie żadnych tajemnic, a wszystkie prace w domu wykonujesz własnoręcznie, z pewnością przyda Ci się zestaw nowych wierteł. Szeroką gamę modeli znajdziesz w sklepie internetowym profitechnik.pl.